christyteaaa
christyteaaa christyteaaa
  • 26-02-2017
  • Mathematics
contestada

Beef: $3.50 per lb
Chicken: $1.95 per lb

Question: Mrs. Campbell bought 1/2 lb of beef and 2 lb of chicken. How much did she spend?

Respuesta :

ngfriesema ngfriesema
  • 26-02-2017
$3.90 for the chicken and $1.75 for the beef
Answer Link
dsaketh
dsaketh dsaketh
  • 26-02-2017
1/2 (cost of beef for 1lb) + 2 (cost of chicken for 1lb)

1/2(3.50) + 2(1.95) = 1.75 + 3.9 = 5.65

She spent $5.65
Answer Link

Otras preguntas

Do the materials that you use for a piece of art impact the work?
How many countries are there in europe? Thanks :)
The ratio of boys to girls in our class is 4 to 5. If there are 8 girls, then how many total students are in the class?
What were Kent State students reacting to by staging their 1970 antiwar protest? The bombing of Cambodia United Nations troop withdraws Withdrawal of US troops
Help please!!! 1. Mamá está furiosa por lo que hice ____ 2. Mamá de aburre con la historia del tío Genaro _____. 3. Mamá esta muy emocionada con la graduacion d
Incarceration, threats, and coercion are examples of ____________________ that limits human freedom.
Find the approximate unknown angle o using inverse trigonometric ratios (sin-1,cos-1, or tan-1)
a train moves at a speed of 60 km per hour.how far will it travel in 30 minutes​
Matt runs 1500 m in 3 minutes 45 seconds. Find his average speed in m/s. Give your answer as a mixed number.​
If you could choose just one thing to change about the world, what would it be?