tank20 tank20
  • 24-02-2017
  • Mathematics
contestada

how much would 180 pens cost if bought in boxes of 12 each box costing $5.80

Respuesta :

fantasybreeze7
fantasybreeze7 fantasybreeze7
  • 24-02-2017
It would cost 87 dollars. I did 180/12 the multiples that by 5.80.
Answer Link
Аноним Аноним
  • 24-02-2017
 12 each box costing $5.80
 180 pens cost .............?

180 x 5.80 / 12 = $87

answer: 
180 pens cost $87
Answer Link

Otras preguntas

B or D? Which of the following describes Hoover’s philosophical approach to stimulating the economy? Direct intervention: give direct relief to individuals to s
What American ideal(s) does Abraham Lincoln embody?
find three ordered pairs that satisfy the equation 4x+ 2y=8
Even though President Reagan was absolved of any guilt in the Iran-Contra Affair, he was harshly criticized for _____. trying to get the hostages freed without
Which of the following helped India develop for thousands of years without having to overcome invasions by foreign armies? mountain ranges in the north and west
If 200 is increased by 130 percent, what is the resulting number ? PLEASE HELP ME AND SHOW WORK , THANKS !! C:
Sylvia has a piece of material that is 668.36 square inches. She marked the material into 4 equal pieces and then cut out one of the pieces. How much of the mat
What is a protagonist?
How did the British regain their market for manufactured goods in America? The British purchased American factories. The British reduced the cost of their goods
why do we need history