Narinemanieb Narinemanieb
  • 24-02-2017
  • Mathematics
contestada

2 pears cost as much as 3 apples.if the total cost of 2 pears and 3 apples is $2,what is the cost of 12 apples?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 24-02-2017
The cost of 12 apples is $4

Here is how I got my answer: 

2 pears = 3 apples

The cost of 2 pears AND 3 apples. we know three apples is equal to another 2 pears so basically its 4 pears are 2 dollars. Or 6 apples are 2 dollars.

using this information we can conclude that
Every 3 apples is a dollar

so we divide 3 by 12

4, so our answer is $4.

Answer Link

Otras preguntas

Who urged her husband to "remember the ladies"? Why did she say this ?
In the proportion 2/h=k/10, what happens to the value of h as the value of k decreases?
how many times will 70 divide by 2
(1/6)^×=216 solve for x
what is the name for the change in a stars spectrum when it moves wawy from the earth
Solve for g 7h+f=2h+g
(1/6)^×=216 solve for x
which two laws helped to transform america life in the 1950s
patrick buys 12 bunches of bananas for $9 what will he pay for 8 bunches of bananas
True or FalseIn order for a function to be one-to-one, no two independent variable values may yield the same value of the dependent variable