LesliH475313 LesliH475313
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

At a local market, 3 apples and 2 pears cost $2.70. Three apples cost the same as 4 pears. Type a system of equations to find the cost for one apple and the cost for one pear.

Respuesta :

PriyanshZ611103 PriyanshZ611103
  • 25-10-2022

Data:

Apple: A

Pears: P

3A+2P=$2.70

3A=4P

to find the cost for one apple:

Answer Link

Otras preguntas

What energy transformations are there in a Ferris Wheel?
5% of 58 can someone plz help
what fraction is equivalent to 1/3
0.6x-0.3y=-1.50.04x-0.02y=-0.1
How many atoms lie in a straight line in the molecule 2-butyne, CH₃C≡CCH₃? a. 10 b. 8 c. 6 d. 4 e. 2
Solve the given polynomial equation. Use the Rational Zero Theorem and Descarte's Rule of Signs as an aid in obtaining the first root.6x^3-7x^2-6x-1=0What is th
What is 0.00000008 in scientific notation?
what comes next 1,2,6,14,....
Which of the following best explains why 1-butanol, CH₃CH₂CH₂CH₂OH, has a higher surface tension than its isomer, diethyl ether, CH₃CH₂OCH₂CH₃? (A) the higher d
In the mid 1800s, much of the South remained agricultural rather then moving toward manufacturing. Many farmers relied on cotton as their main crop. Which of th