JonothanA376298 JonothanA376298
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

A container of orange juice cost $3.29 for 59 ounces. What is the unit rate to the nearest penny?

Respuesta :

DeeQ201672 DeeQ201672
  • 25-10-2022
[tex]\begin{gathered} m=\frac{3.29-0}{59-0} \\ m=\frac{3.29}{59} \\ m=0.05576 \end{gathered}[/tex]

Answer:

6 cents

Answer Link

Otras preguntas

Why did people criticize the French Nobility, the king Louis XVI and the clergy?
what is the stationary point of y=9x+6x^2-4x^3.need help asap
Would you obtain the same results if you reacted Al + FeCl2 compared to Al+FeSO4 Would you obtain the same results if you reacted Cu + FeCl2 compared to Cu+FeSO
what is the main elements in a plastic cup
mr Rowley has 16 homework papers and 14 exit tickets to return ms rivera had 64 homework papers and 60 exit tickets to return for each teacher,write a ratio to
A 1650 kg car accelerates at a rate of 4.0 m/s^2. How much force is the car's engine producing?
Solve for x. 2cosxsinx=0
Are all living things made of two or more cells
Order from greatest to least Sqare root of 12-1, 5/2, 2.25, 1+ 3.14/2
Solve for x. 2cosxsinx=0