ConradoQ174554 ConradoQ174554
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

a gallon of ice cream costs $4.76. How much does it cost per quart? There are 4 qts per gallon.

Respuesta :

MakynleeC509212 MakynleeC509212
  • 25-10-2022

There are 4 quarts in a gallon so the price of one gallon that they have given us has to be split into four so $4.76/4 =$1. 19/quart

Answer Link

Otras preguntas

A form of communication that is based on a system of symbols is called ________.
I’m rohmbus ABCD, AB= 14 and AC= 26. Find the area of the rhombus to the nearest tenth.
You are going to the State Fair and would like to play one carnival game with the hopes of winning a prize. You can only choose one game to play and want to cho
What is the condition in which the​ patient's pupils are normally​ unequal?
Which expression is equivalent to 2.25 + 2.25x + 1 - 0.75x + 2x
Using the figure below, select the two pairs of alternate interior angles. 1 and 4 2 and 3 6 and 7 5 and 8
Choose the correct definition for each vocabulary word. 1. polarizing filters 2. panoramic photography 3. tonal contrast 4. uv/haze filters 5. shape a
This is the first part of a three-part problem. express $18\sqrt 8$ in the form $a\sqrt b$, where $a$ and $b$ are integers and $b$ is as small as possible.
If 36.0 g of mgso4⋅7h2o is thoroughly heated, what mass of anhydrous magnesium sulfate will remain?
Help with this please!