gibbsmia07 gibbsmia07
  • 23-08-2022
  • Mathematics
contestada

How much will a person pay for 14.9 pounds of bananas at a price of $2.36 per pound?

Respuesta :

destanycrowder123 destanycrowder123
  • 23-08-2022

Answer: 35.164

Step-by-step explanation:

2.36 x 14.9

Answer Link
Skandar
Skandar Skandar
  • 23-08-2022

It tells us that each pound of plantain costs $2.36.

So we must:There is Multiplying the pounds of bananas, by the price of each pound; then

14.9 × $2,36 = 35.164

Therefore, a person could pay for 14.9 pounds of bananas, for a total of $35,164.

Skandar

Answer Link

Otras preguntas

Office suites are also known as suites. Lotus utility productivity symphony
PLSSS FAST 3x 300 x = 10 x = 100 X = 100 x = 297
Jonathan connected a bulb of unknown resistance to a 3.7 V battery and measured a current of 1.23 A flowing through the bulb. What current flowing through the
How do you spell out this number in French?? 11,437,333,521
which shows a change from early settlements to complex settlements
what happened to president Lincoln?​
¿Cómo afecta este fenómeno o hecho a la vida una persona o de una sociedad?
what is the evaluated expression of (4^-3) (4^6)
The temperature rises 4 degrees every hour for 10 hours. What is the constant of proportionality in this situation? *
Zoé compró 3 quesos de 3/5 cada uno. ¿cuántos Kilogramos de queso tiene en total?​