AZANALI AZANALI
  • 22-07-2022
  • Mathematics
contestada

if price of 12 eggs is rs 192 , how many eggs can be bought for rs 160

Respuesta :

abidmajid2006 abidmajid2006
  • 22-07-2022

Answer:

10 eggs

Step-by-step explanation:

We need to work out the price per unit :

12 eggs = rs 192

1 egg = rs 192÷12

1 egg = rs 16

? egg = rs 160

16×? = 160

? = 160÷16

? = 10

So our final answer will be 10 eggs

Answer Link
Аноним Аноним
  • 22-07-2022

Answer:

10

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What is the value of x?
Select all the common denominators for 14 and 710. A. 10 B. 20 C. 24 D. 32 E. 40
que recuerdas sobre lo que aprendiste de distintas culturas en los proyectos: "difundir información sobre la influencia de las lenguas indígenas en el español"
Consider the function f(x) = 5(x - 4) + 9. Determine f(2b).
What Is One Example Of A Response A. Water Lost From The Lungs B. Ivy Growing Around The Pole Of A Fence C. The Angle Of The Sun Changing During The Day D. Out
Raul runs three times faster than his younger brother Juan. If r represents Raul's speed and j represents Juan's speed, which equation relates their speeds?
What is the volume of 0.24 mol oxygen (O2) gas at 345 K and a pressure of 0.75 atm
Asha has an assignment to complete an essay for her English class. She has just finished writing out her ideas and putting them into a graphic organizer. Which
Which figure of speech is used in this excerpt from act one of Shakespeare’s Romeo and Juliet
What are some non-Newtonian compounds other than mixtures such as corn starch and water? 30 POINTS!