jdkm123456 jdkm123456
  • 22-07-2022
  • Mathematics
contestada

A set of 3 pens costs $1.68. At that unit price, how much would one pen cost?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 22-07-2022

Answer:

$.56

Step-by-step explanation:

To find the cost of one pen, take the total cost and divide by the number of pens

$1.68/ 3

$.56 per pen

Answer Link

Otras preguntas

How are catastrophic events related to changes in geological timelines? A. They aren't related to changes in the geological timeline because they don't change t
Some of the rights we have today, such as freedom of religious beliefs and the press, are not contained in the Virginia Declaration of Rights. Is this true of f
what is drinking water ​
Complete the equation by rewriting 2 12/20
What are the steps for conjugating a reflexive verb?
PLEASE HELP WITH TRIG PROBLEM
Write a rule relating to the minutes, x, to the number of pages, y. Then find the number of pages when the minutes equal 72.
Barb is making a bead necklace. She strings 1 white bead, 3 blue bead, then 1 white bead, and so on. Write the numbers for the the eight beads that are white. W
What will happen to a protein when the DNA codes for a different amino acid?
Which pair of measurements is not equivalent? A. 4 tons, 6,000 lb. B. 5 lb., 80 oz. C. 160 oz., 10 lb. D. 14,000 lb., 7 tons