shreeya4125 shreeya4125
  • 24-06-2022
  • Mathematics
contestada

Sylvia bought 4 bananas for 50 cents each and 1 apple for 80 cents. Write a numerical expression to represent this situation and then find the total cost.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 07-07-2022

Answer: 280

Step-by-step explanation:

50 cents for each banana so: 4* 50= 200

200+80

Answer is 280

Answer Link

Otras preguntas

if x= -3 and y= -2, find z when z = 2x y^2Help please :) Im lost and so confused
(blank) takes place in organelles called chloroplasts.
Nick has $7.00. Bagels cost $0.75 each and a small container of cream cheese costs $1.29. Write an inequality to find the numbers of bagels Nick can buy. Identi
What is 15,409 in expanded form
One plate goes under another in a _____. A. subduction zone B. transform fault area C. seafloor spreading zone D. region of paleomagnetism
describe the two kinds of weathering and the three kinds of erosion that shape the surface of the earth
Least to the greatest number of 103,718 and 121,356 and 113,635
How are fossil fuels formed?
Which is bigger 2/5 or 3/4
Identify the type of subordinate clause in the following sentence. The trouble was that he forgot where he put his keys. noun. adjective. adverb.