haroldjohnson24 haroldjohnson24
  • 26-05-2022
  • Mathematics
contestada

23 lbs of onions cost $46. How many lbs of onions can you get with $30 ?

Respuesta :

lillyannav5189
lillyannav5189 lillyannav5189
  • 26-05-2022

Answer:

15 lbs of onions.

Step-by-step explanation:

23 lbs divided by $46 = 0.5 lbs per $1

0.5 lbs times $30

15 lbs

Answer Link

Otras preguntas

If you were President, would you join the war or remain neutral? Explain.
true or false total distance of amoving body can be negative​
In the school election James ran against Ben for secretary James received 75% of the votes if 240 students voted how many votes did James not receive?
Carlos tried to find a fraction equivalent to 2/3. Below is his work. Which statement describes Carlos' error? 2/3=2/3 x 1/4=2/12 He should have divided by 1/4
After a 80% reduction, you purchase a new washing machine on sale for $132. What was the original price of the washing machine? The original price was $
Can someone help me out?
Can i have some help
What is the number that should be divided by 20, to get 0.40. Justify your answer.
In this excerpt form isaac asimovs the fun they had what method of indirect characterization is used
Why is Evolution Important to Anthropologists?