The cost of 4 notebooks and 3 pens is $14.50. The cost of 5 notebooks and 6 pens is $21.50. Part A: What is the cost of each item? Part B: Waseem needs to purchase some new school supplies. For each pen he buys he will buy 3 notebooks. How many pens can he purchase if he has $27? Show your work and label your answers for both parts of this question.

The cost of 4 notebooks and 3 pens is $14.50. The cost of 5 notebooks and 6 pens is $21.50.

Part A: What is the cost of each item?

Part B: Waseem needs to purchase some new school supplies. For each pen he buys he will buy 3 notebooks. How many pens can he purchase if he has $27?

Show your work and label your answers for both parts of this question.