docht09 docht09
  • 22-05-2022
  • Mathematics
contestada

At school store, 6 pencils sell for $.99. At this rate, what is the cost of 16pencils

Respuesta :

mclaire7798
mclaire7798 mclaire7798
  • 22-05-2022

Answer:

$2.64

Step-by-step explanation:

Divide .99 by 6 to get 0.165, then multiply 0.165 by 16 to get 2.64.

Answer Link

Otras preguntas

When the Fed adjusts its interest rate, it directly influenced consumer?
which of the following was a conservative criticism of the Equal Rights Amendment
Why did slave rebellions and the fear of slave revolts consume the attention of white colonists in the south and the north in the 1730s and the 1740s?
Nat Turner was a runaway slave who headed the abolitionist movement in the North.
Valerie roller-skated 4 miles at an average speed of 8 mph. She started her skate at 4:15 p.m. Which explanation correctly tells how to calculate what time it
how do you figure out the best buy between 3 items?
7/8(-4/5)= the answer to this question
A piece of music where one part echoes or imitates another part is known as what? Motet German chorale Canon Madrigal
The first explorer to land in Brazil was _______________. a. Vasco Da Gama c. Alfonso de Albuquerque b. Pedro Alvarez Cabral d. The Dutch
why tracing paper work well for patterns