10royjoh01788 10royjoh01788
  • 26-04-2022
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells chicken for $4.25 per
pound. What would be the cost of 3 lb of
chicken?
A. $15.30
B. $14.25
C. $7.85
D. Not Here

Respuesta :

isabellaglenn isabellaglenn
  • 26-04-2022

Answer:

d (not here)

Step-by-step explanation:

4.25 * 3 is 12.75

Answer Link
bashirmahyoub bashirmahyoub
  • 26-04-2022

Answer:

the answer is 12.75

Step-by-step explanation:

because if each lb of chicken costs $4.25 then 3lb of chicken would  be 12.75 becuase 4.25 x 3 = 12.75 hope this helps <3

Answer Link

Otras preguntas

(Human Geography) Which is the best example of the diffusion of a language? A. The decline in use of the Nevajo language B. The spread of English via the Intern
0.55 written as a decimal or mixed number in simplest form
Find an algebraic representation for an exponential function if it is known that f(0)=30 and f(2)=18
How do u answer this
give an example of a density independent limiting factor that has affected a human population and describe how this factor changed the human population
find the second fifth and eleventh term. a(n)= -3 + (n-1)(5)
find the measure if angle 1 if 13x-46=4x+27
A necklace costs £900. Work out the price after a 2% price increase.
n △ABC, point M is the midpoint of AB point D is the midpoint of CM and ABMD=3 cm2. Find ACDB, AAMC, AABD, AADC, and AABC.
A more polite term used to replace an objectionable one is called