rwhaley742 rwhaley742
  • 25-04-2022
  • Mathematics
contestada

Strawberries cost $1.19 per pound. What is the cost of 2.16 pounds of strawberries?

PLEASEEE HELPPPP

Respuesta :

jsimpson11000 jsimpson11000
  • 25-04-2022

Answer:

$ 2.57

Step-by-step explanation:

1.19 $/pound  * 2.16 pound =

Answer Link

Otras preguntas

What Propelled transatlantic trade when sailing was the only option for sea travel. 1. Convections 2.trade wins 3. Jet streams
What is the right sentences a. I think we will win all of our league games.b. My coach thinked we might win half of our games.​
GUYS PLEASE HELP ME IM TAKING A TEST. What is the number of moles in 1216 g Sr3(PO4)2?
What decimal is equivalent to Two-tenths?
Write an algebraic expression for each situation for 22 divided by s
Abby had $175 to spend on the school clothes. After her shopping trip, she had $37.59 left in her purse. Write an equation and solve to determine how much she s
Good Afternoon! please help me with these questions! So Far No one has helped me and I really need help. i found answers but the answers are not any of the mult
which of the following forms of government was developed but he romans
Help I’m struggling like hell
Now use the expression found in Part C for the distance between your eyes and the object at point O, and find the ratio of the apparent distance to the real dis