queen2thestaffords queen2thestaffords
  • 25-04-2022
  • Mathematics
contestada

Liam spends $4 for 2 pounds of grapes. The grapes sell at a rate of $
per pound.

Respuesta :

igoroleshko156
igoroleshko156 igoroleshko156
  • 25-04-2022

Answer:

Grapes sell at a rate of $2 per pound

Step-by-step explanation:

Step 1:  Determine the price per unit

(Price of Items) / (Total Pounds)

($4) / (2)

$2


Answer:  Grapes sell at a rate of $2 per pound

Answer Link

Otras preguntas

Can there be more than one point of intersection between the graphs of two linear equations?
which two numbers multiply to give you 100 and add to give you 10
What is the gel like substance in a plant and animal cell?
What is the gel like substance in a plant and animal cell?
Iron is a solid, grey metal. Oxygen is a colorless gas. When iron and oxygen chemically combine , rust is made. Rust has a reddish brown color. Why does rust di
The perimeter of a sheet of paper is 38cm. If the width is 8 cm what is the length of the paper?
what percent of 150 is 60?
What is the gel like substance in a plant and animal cell?
The first compact microwave ovens were sold in 1960. Everybody didn’t use them until the 1980’s.a. comma b. and c. or d. but e. because which one would be
the interaction between mosquitoes and human beings is called ?