Jiraiyaswife
Jiraiyaswife Jiraiyaswife
  • 24-04-2022
  • Mathematics
contestada

A 9-foot roll of wrapping paper costs $6.03. What is the price per yard?

Respuesta :

xXDenkiXx
xXDenkiXx xXDenkiXx
  • 24-04-2022

~Denki Kaminari here~

so what we're going to do is, find the cost of wrapping paper per foot,

6.03 divided by 9 = 0.67

now we're going to convert the 9ft into yards,

1 yard= 3ft so, there are 3 yards.

now that we know that there are 3 ft in one yard, we are going to multiply 0.67 by 3

0.67x3= 2.01

so, we got $2.01 per yard

hope this helps :D

Answer Link

Otras preguntas

Which of these best describes how to prevent conflict
full form of RAM? ....​
A bag contains five green marbles and 10 red marble what is the probability of selecting a green marble not replacing it and then the red marble
what happened to jfk​
Ryan buys 6.4 gallons of gas for $24.64. Find the unit price in dollars per gallon. If necessary, round your answer to the nearest cent
which best describes Mary's character traits based upon this descriptions​
Estimate the limit. Picture below
Calculate the distance between the points E=(-7,7) and G=(-4,4) in the coordinate plane. Round your answer to the nearest hundredth.
I need a sufix plzzzzzzzzz
HELP? What percent of 33 is 99? 30% 33.3% 200% 300%