What would be the least amount of money needed to purchase exactly 19 muffins?

Number of Muffins: Total Price:
1 ⇒ $0.60
Box of 6 ⇒ $3.25
Box of 12 ⇒ $5.75

A. $9.00
B. $9.25
C. $9.35
D. $9.95

Respuesta :

B: 9.25

12/19=5.75/x
X=9.10 but least amount which is 9.25
B:9.25 cs y would it be 9 dollars and the other answer