aestheticcloudy61
aestheticcloudy61 aestheticcloudy61
  • 23-04-2022
  • Mathematics
contestada

A grocery store buys organic
apples for $0.75 per apple. The
store marks up the cost of each
apple by 23%. How much will each
apple cost at the store?

Respuesta :

biffyboffboof
biffyboffboof biffyboffboof
  • 23-04-2022

Answer:

ok so 23 percent more means thats its the oringaly price times 1.23 so

0.75*1.23=9.225

92 cents per apple

Hope This Helps!!!

Answer Link

Otras preguntas

What to numbers can be added up the six multiplied to nine
What is one of the main differences between the phosphorus and sulfur cycles? A) Plants absorb phosphorus mainly from the air and sulfur mainly from the soil
John Locke would have agreed with all of the following statements EXCEPT:
Compared to mitosis, meiosis results in greater... A)amount of cell cytoplasm per cell B)number of daughter cells per cell C)amount of genetic material per cell
why can't the position of an electron be determined with certainty?
Which one of the following statements expresses a true proportion? A. 2 : 3 = 3 : 2 B. 3 : 5 = 12 : 20 C. 42 : 7 = 6 : 2 D. 14 : 6 = 28 : 18
Use these words in a sentence proton neutron and isotope
The majority of people that Muhammad came into contact with were A:Monotheistic B:Polytheistic C:A mixture of both
Please I need help quickly I'm on a time limit
What two countries on opposite sides of the ring of fire were shaken by major earthquakes last weekend