bellanicoletti
bellanicoletti bellanicoletti
  • 26-01-2015
  • Mathematics
contestada

If 6 dollars is the cost of 2 cans of tuna, what is the unit rate

Respuesta :

sheiilaa
sheiilaa sheiilaa
  • 26-01-2015
6/2 is 3 dollars per can of tuna
Answer Link
NekoKeying
NekoKeying NekoKeying
  • 26-01-2015
It would be $3. Since two is for 6, you divide 6 by 2 and get 3.
Answer Link

Otras preguntas

Which was English inventor George Stephenson's contribution to the transportation revolution of the 1800s?A. steamboats B. macadam roads C. railroad locomotives
find the indicated length. find LM
how long id the reading part of the aspire test
Several innovations in body design have evolved in animals. Which of the following innovations are present in vertebrates? Check all that apply. Radial symmet
What things did Thomas A. Edison do with his earnings? Did he donate to any charities? What did he buy? Etc.
If a rectangular region has perimeter p inches and area a square inches, is the region square?
An experiment calls for 12 ml of a liquid material. which of these items would best be used to most precisely measure the liquid?
how to simplify[tex] \frac{1}{x} + \frac{1}{x} [/tex]
The mass of an object is 205 gram while the volume was measured to be 82.5 mL. What is this object's density?
what is a may may and how do i be may may plz halp pyrocanical is sayong it all time and i nad to kno