Seudónimo Seudónimo
  • 26-01-2017
  • Mathematics
contestada

please explain : Flour cost $.12 per ounce. If a bag of flour is 3 pounds, how much does it cost ? (1pound=16 ounces)

Respuesta :

Madlix0329
Madlix0329 Madlix0329
  • 26-01-2017
First multiply the 3 pounds times the 16 ounces because each pound has 16 oz.Then multiply that to $.12.Your answer will be $5.76
Answer Link
Аноним Аноним
  • 26-01-2017
Ok, first you multiply 0.12 x 16 which equals 1.92 and multiply that by 3 which equals $5.76.
Answer Link

Otras preguntas

someone know how to do this?: 6x2+18x=0
Find the equation of the circle passing through the origin and with the center (3,5) The answer should be written in the form (x-h) squared + (y-h)squared = rad
Find the additive inverse of each number 1.) 3-7i 2.) -2 + i
Find 3 consecutive numbers where the product of the smaller two numbers in 19 less than the square of the largest number?
what is the exact value of sin 22.5 degrees using the sum, difference, half, or double angle formulas and the exact value chart in the solution.
how did manifest destiny affect both the settlement and the ultimate annexation of texas and oregon?
In a triangle, the sides measure 3,5, and 7 what is the measure, in degrees of the largest angle?
Cen you tell me what is perspective 1. a kind or type 2. boredom 3. a viewpoint 4. determined
Alfred is practicing typing. The first time he tested himself, he could type 23 words per minute. After practicing for a week, he could type 26 words per minute
When the sum of a number plus 3 is squared, it is 9 more than the sum of the number plus 2 when squared.