10005500 10005500
  • 25-01-2017
  • Mathematics
contestada

shela bought 10 1/2 oz of almonds for $3.36.how much did the almonds cost per pound?

Respuesta :

rdwyer001
rdwyer001 rdwyer001
  • 25-01-2017
The answer to that would be : For every ounce the almond costs 62 cents
Answer Link
texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 25-01-2017
10 1/2 = 10.5

3.36 / 10.5 = 0.32 per oz

1 lb = 16 oz

0.32(16) = $ 5.12 per lb <==

Answer Link

Otras preguntas

70% of What number 56
In which sentence is the underlined verb used correctly? A. For the past few months, we forget to call Aunt Flo. B. Despite our reminders, Sean did forgot
Th e writer’s attitude toward butchering meat is best described as one of (A) caution (B) indiff erence (C) pragmatism (D) avidity (E) aversion Passage 6. Zhuan
In the figure, x ll y and a ll b. What is m5?
What is minimal rate at which the body must produce energy to continue its essential life processes?
Which method of measuring weight involves comparing a persons weight and height?
what is the answer to this question a bicyle rides 14 miles in 122 mins if she continues at this speed ,how long will it take to travel in 35 miles plzz answer
what is the capital of Tennessee
How can we be able to meet safety requirements when serving & preparing food & drink for individuls?
Assets that are readily converted into cash are termed liquid assets. a. True b. False