mirandaperez7141 mirandaperez7141
  • 26-03-2022
  • Mathematics
contestada

A frame contains 4 pounds of gold. suppose gold is worth $1,277 per ounce. how much would the gold in the frame be worth?

Respuesta :

R4ydiant
R4ydiant R4ydiant
  • 26-03-2022

Answer:

$81,728

Step-by-step explanation:

For reference: 1 pound = 16 ounces.

Therefore, 4 pounds of gold must be 16 * 4 = 64 ounces.

Since each ounce is $1,277, we must have the total cost of the gold to be $1,277 * 64 = $81,728.

The key word here is "per", which means to multiply.

Answer Link
tokyoghoul5128268
tokyoghoul5128268 tokyoghoul5128268
  • 28-04-2022

Answer:Answer:5,108

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following represents the set of integers greater than or equal to -5? Multiple Choice: A. { -5,-6,-7….} B. {-5,-4,-3…. } C. { -5,-4,-3….3,4,5 } D.
1/4x + 3/4y = 1 solve to graph linear equation
I need to know the steps to do two step equations
What is 50/100 in decimal
what is the x and y intercept of the parabola y=x^2-6x+10 and ow do you graph the equation
What mark did tom walker find when he reached home
nine months is what percent of a year
What is 24/40 in simplest form
You should avoid the overuse of exclamation points because you'll appear to be A. shouting at the reader. B. showing off. C. exhibiting bias. D. creating confus
10) Richard’s brain is 0.026 of his body weight. What percent of Richard’s body weight is his brain?