aurorahomer15 aurorahomer15
  • 24-03-2022
  • Mathematics
contestada

Brandon buys a two-quart bottle of juice for $8.32. What is the unit rate of the cost of the juice per fluid ounce?

Respuesta :

crt10789
crt10789 crt10789
  • 24-03-2022

Answer:

1 quart = 32 ounces

so we have 64 ounces

8.32 ÷ 64 ounces = $0.13 per ounce

Answer Link

Otras preguntas

6-6x=108 Can sum one help me I don’t know any of this
Brainliest for the correct answer!
HELP ASAP ISTG- (Music)
(05.02 LC) How many moles of each element are in one mole of Sr(HCO3)2? (3 points)
Can someone pretty pls help like plss
What ideas do you have about how two places could have the same amount of sunlight but different skin cancer rates?
winter is busy at your ski resort for holiday weeks you increase your normal rate of $230/night by 40% what is the holiday rate
For the following linear equation, what are the slope and y intercept Y=x-3
How many sigma bonds and how many pi bonds are there in the tetracyanoethylene molecule
How did Europeans use race as a way to control or organize their territory?