20ralogaivaua 20ralogaivaua
  • 24-03-2022
  • Mathematics
contestada

Helen buys 2 pineapples. She pays with a £5 note and gets £3.60 change. Work the cost of one pineapple.

Respuesta :

cisiltikici01 cisiltikici01
  • 24-03-2022
2pineapples=1.40
To work that out you do 5-3.60= the cost of 2
To work 1 out you divide by 2 so
1.40 divided by 2 = 70p
Answer Link

Otras preguntas

PLZ HURRY IT'S URGENT!!!!! Why does the speaker in Yeats's poem go to "blow the fire aflame" when he returns to his home? A. He plans to cook the trout.
a. The half-life of iron-61 is 6 minutes. If a sample originally contains 8 g of the isotope, how much remains after 12 minutes? Write 2 - 3 sentences explainin
One week Michael worked 40 hours and sold 2,870 worth of shoes if his employer paid him 12.50 per hour and 6% commission of all sales over 225 how much money di
Cressida decided to save a part of her income in a savings account that compounds interest every four months. Her account balance after t years can be given by
what is question #10?
WILL MARK BRANLIEST!! HELP ASAP+20 POINTS!!!!! Why do paleontologists study fossils? They study fossils to learn about Earth's history. They study fossils to fi
1. If your target audience is parents, what should you do in your ad for maximum appeal?
How to solve 456 divided by 6
Chlorophylls absorb most light in which colors of the visible range? A) green and blue B) blue and red C) green and red D) violet and red
During the great plurality are you in Revolutio during the great proletarian revolution - wanted to eliminate the “four olds “