estherruth000 estherruth000
  • 24-03-2022
  • Mathematics
contestada

Marta ha comprado 5 paquetes de 12 lápices cada uno y le han costado24 €. Cual es el precio de cada lapiz?

Respuesta :

daynitapulido
daynitapulido daynitapulido
  • 24-03-2022

Respuesta:

5 paquetes x 12 lapices= 24€

60 lapices=24€

1 lapiz= 0.4€

¿Cuál es el precio de cada lápiz?

El precio de cada lápiz es 0.4€

Si quiere tener 100 lápices, ¿Cuánto le costará?

0.4 X 100=40€

Le costará 40€

Answer Link

Otras preguntas

The sum of twice a number and 10 is 36
How can scientists communicate their findings
divide the following
3. What is the least common multiple that Valerie can use to add three fractions with denominators of 6, 8, and 9?
What is the intersection of plane STXW and SVUT? A. SV B. ST C. YZ D. TX
Bonjour, je m’appelle Sylvie, J’habite à Deauville en Normandie.  Le matin je vais à l’école en bus. J’étudie beaucoup les mathématiques et l’anglais. Après le
If the sales tax is 3% what is the cost of a pair of shoes with a price of $55?
cuales son los verbos
what's the median of 29 and 42
what influence the development of both aztec and mayan calendars