Seudónimo Seudónimo
  • 25-01-2017
  • Mathematics
contestada

A bakery offers a sale price of $3.50 for 3 muffins. What is the price per dozen

Respuesta :

savingmoneygirl
savingmoneygirl savingmoneygirl
  • 25-01-2017
there are 12 muffins in a dozen...  12 divided by 3 is 4    if 3 are 3.50  then  multiply 3. 50 times 4 and you will get $14.00
Answer Link

Otras preguntas

What is the difference between preterite and imperfect and the past progressive and present progressive?
Which statement illustrates the distributive property? Please help
What is the difference between preterite and imperfect and the past progressive and present progressive?
Pyrenees mountains border Spain and this European country starts with F
What is 36 percent as a decimal?
How do you tell if an equation is linear or not????
Which statement illustrates the distributive property? Please help
What is a major city in Alaska that starts with F
Water on each side of a divide flows in...
What is the difference between preterite and imperfect and the past progressive and present progressive?