onyegbuledaniel76 onyegbuledaniel76
  • 22-03-2022
  • Mathematics
contestada

Chris bought 39 items at a yard sale for $9.75 each. About how much did he spend in all? (Use estimation)

Respuesta :

areyoucrazy
areyoucrazy areyoucrazy
  • 22-03-2022

Answer:

$390

Step-by-step explanation:

If you are going to estimate, you should round to the nearest one (for a whole number answer), so we would round $9.75 to $10.

39*$10 = 390

Estimate: $390

Exact answer: $380.25
(if you need it)

Answer Link

Otras preguntas

True or false A thesaurus is a brunch of commands grouped together as a single command used to automate task
What was one development in education policy during the 20th and 21 st centuries?
what it the better value for the money, $8.99 for a package of 8 cold remedy capsules or $2.25 for 2 capsules​
which plot structure device will most likely be used to continue the story? The neon orange Frisbee that lay lonely in the front yard caught his eye. Instantly
WILL GIVE BRAILIEST PLEASE ANSWER IN THE NEXT 5 TO 10 MINUTES HURRY PLEASE Jason was surveying students about their use of the new software lab in a school. Whi
What is the missing measure on the small rectangle?
The legs of a right triangle are 3 units and 6 units. What is the length of the hypotenuse?
1. Which of the following statements regarding the moon is correct? A. The moon is tidally locked to Earth. B. The moon's surface exhibits plate tectonic
What significant event occurred in the 1918 british elections novanet?
Timmy has been imprisoned for theft. he is worried about his three children, who are dependent on him. his attorney tells him that he should not worry, because