Nickster712 Nickster712
  • 22-03-2022
  • Mathematics
contestada

You buy $2. 75$ pounds of pistachios and $2$ pounds of cashews. Do you pay more for the pistachios or for the cashews?

Respuesta :

chloeeechloeee chloeeechloeee
  • 22-03-2022

Answer:

pistachios

Step-by-step explanation:

you pay more for the pistachios because $2.75 is greater than $2

Answer Link

Otras preguntas

What sentence is a generalization? A. Emily has cerebral palsy. B. Tendons are thin, stretchy cords that connect muscles to bone. C. Most people with CP have ti
All of the following are examples of the use of electromagnetic radiation except refrigeration units microwave ovens radios cell phones
What three things helped to cause the 2000s recession?
A piece of writing and a piece of artwork must have exactly the same topic, mood, and images in order to be considered 'connected'. True False
How much does the atmosphere weigh over each square meter of surface? express this in tonnes (units of 1000 kg). recall the conversion factors: 104 cm2 = 1m2, 1
Match each item with the organelle it could represent
Solve for the variable. -4x = -24 A. -28 B. -20 C. -6 D. 6
In which year did the battle of gettysburg occur? a. 1861 b. 1862 c. 1863 d. 1864
A particle at rest undergoes an acceleration of 1.5 m/s 2 to the right and 3.7 m/s 2 up. what is its speed after 6.4 s? answer in units of m/s.
MMMMEMEMEMEMEMEMEME NENENENENENDDD HEEELOPPP