monicaloljaja4561 monicaloljaja4561
  • 24-01-2017
  • Mathematics
contestada

Elaine and her 3 friends purchased snacks after school for $3.60.If each person paid an equal amount , how much did each person pay?Draw models to help you divide.

Respuesta :

parxlilly
parxlilly parxlilly
  • 24-01-2017
Everyone would have paid $1.20
Answer Link
rebelame1995
rebelame1995 rebelame1995
  • 24-01-2017
3.60/4 = 0.90

you divide the $3.60 by 4. Each person paid $0.90.

Hope this helps!!!
Answer Link

Otras preguntas

When waves form on water, the water moves _______ while the wave moves _______.?
Cuando quiero comprar una camiseta, voy a una tienda de ________.
how do i find x in this problem
I need help on number 2 please
Gabriela works at a nearby electronics store. she makes a commission of 14% on everything she sells. if she sells a camera for $589.00, how much money does gabr
Who says, “i had you covered all the time, atticus” after atticus is done talking with the crowd?
Who would you expect to have the final say in whether or not a bill becomes a law in Georgia? A) The Governor B) The President C) The U.S. Supreme Court D) T
Find equation tangent to a circle at given point
what is the first step in sciniencetfic method
Karina walked 4 8 of a mile one afternoon and 1 8 of a mile on another. how many miles did karina walk in all?