chelseagarces1129com chelseagarces1129com
  • 25-02-2022
  • Mathematics
contestada

betina bought 3 pounds of oats for $9. she needs 0.5 more pound for her granola recipe. how much will it cost to buy the oats she needs ?

Respuesta :

Aisin
Aisin Aisin
  • 28-02-2022

3 pounds of oats for $9 -> 1 pound of oats = 9/3 = $3.

So, half a pound of oats = 3 : 2 = $1.5

Answer Link

Otras preguntas

I need a simple diagram that I can easily understand tectonic plates...
What are the two consecutive number with a product of 121
What is the median for each set of numbers such as 75,79,81,82.
15/60 as a percentage
How do u get the answer for 2/3✖️12=
what is the manifest destiny
Why is technology a challenge to skills management ?How can businesses selling the same goods/services eliminate competition ?
What is 3/4 of 16 pennies
What is the compound of the way someone will do your hair
what is the manifest destiny