ashu790 ashu790
  • 25-02-2022
  • Mathematics
contestada

12. Sam bought 3 packs of tennis balls. Each pack has 3 tennis balls.
He paid $3 for each tennis ball. How much did all the tennis
balls cost?

Respuesta :

sdorsey3
sdorsey3 sdorsey3
  • 25-02-2022

It costs $27 dollars

3x3=9  9x3 (Three means the dollars) = $27

Therefore your answer is $27

He paid $27 dollars for the tennis balls.

Answer Link

Otras preguntas

What is the Keeling Curve and Why is it so Famous?
Jerome does not like his english teacher, and he believes that the teacher thinks that he is not a good student. As a result, jerome slouches at his desk and ga
Please help! 23, 24, and 25
Which expression is equivalent to (7s - 2t) – (3s - 4st + 7t)? A. 4s – 4st + 5t B. 4s + 4st + 5t C. 4s – 4st – 9t D. 4s + 4st – 9t
Can someone pleas help???????
Question 5 of 10 Cuando está lloviendo, O A. está nevando O B. hace sol O C. está nublado A
a ratio is a comparison of two number in the dame unit.A ratio can be expressed A. As a fraction B. Using words C. With a colon D. All of the above
Which sentence is punctuated correctly? A. However, the average, world temperature, has continued, to rise significantly B. However, the average world tempe
I need help with my math.
what is the answer to this problem