deglasstransportatio deglasstransportatio
  • 24-02-2022
  • Mathematics
contestada

A package of 12 eggs cost $5 At this price , how much does each individual egg cost?

Respuesta :

fluffypsychobunny
fluffypsychobunny fluffypsychobunny
  • 24-02-2022

Answer:

each egg costs 42 cents

Step-by-step explanation:

since it’s five dollars for twelve eggs, divide five by twelve to get the cost per egg

Answer Link

Otras preguntas

Mark Antony expertly used __________, or the language of persuasion, to provoke the Roman crowd into a riot. rhetoric characterization falling action theme
Which of the following statements is true? A. A human that prepares his/her own meals is a producer. B. A producer usually obtains food by hunting other org
Molinas pair of ski boots and skis have a mass of 6 kilograms what is the mass of one ski boot and one ski
A statue is 8 feet tall . The display case for a model of the statue is 18 inches tall . Which scale allows for the tallest model of the statue that will fit in
What is 45 to the 5th power
What is Thigmotropism?
treatment used in the Middle Ages to get rid of 'bad blood'
What are two common uses of igneous rocks?
What are all resonance structures for SO3?
Per the 25th Amendment, when the president becomes temporarily disabled, __________. A. the vice president automatically assumes the presidency B. Congress must