hannifresco
hannifresco hannifresco
  • 24-02-2022
  • Mathematics
contestada

Si compramos 2/4 de azúcar y el kilo cuesta $47.00 ¿Cuánto tiene que pagar?
Ayuda!!!

Respuesta :

boredomela boredomela
  • 24-02-2022

Answer:

$11.75

Step-by-step explanation:

divide 1 para 4 le sale

1/4 = 0.25

47 x 0.25 = 11.75

Answer Link

Otras preguntas

what fraction of 360 is 270 degrees
what is the answer to number 36?
which two laws helped to transform america life in the 1950s
A certain calling card gives you the following rate to call Malaysia. There is a connection fee of $0.39 which allows you to connect for up to (but not includin
The sum of the BLANK of the plane figure is called the perimeter
How can fact families and multiplication facts help you divide
[ 7 + 0.25 ( -2/3 • -15)] -1/2
Explain two diffrent ways to solve:stefany ran 2 miles each day for 14 days.how many miles did she run in 14 days?explain two diffrent ways to solve this proble
How did the fall line get its name?
How would you factor out 8w-6w^3?? I have a math test tomorrow and went completely blank. :(