emcdonald091 emcdonald091
  • 23-02-2022
  • Mathematics
contestada



The cost of bananas varies directly with the number of pounds bought. If 7 pounds cost $5.46, find the cost of 3 pounds

Respuesta :

mohammedtaisiralam06
mohammedtaisiralam06 mohammedtaisiralam06
  • 23-02-2022

Answer:

5.46÷7=0.78

0.78=1 pound

0.78×3=$2.34

It is $2.34

Answer Link

Otras preguntas

Based on what you’ve learned in this lesson, as well as what you’ve read in the assignments, write a three- to five-sentence paragraph in which you explain the
The team of ten dogs was unhitched, and Buck, with his own harness, was put into the sled. He had caught the contagion of the excitement, and he felt that in so
1. Renaissance music is known for its (1 point) dissonant harmonies. a) quiet dynamics b) complex c) polyphonic d) textures. accents 2. Music from the Baroqu
How can you protect PHI?
Celly Cellium was spotted in the second phase of mitosis. Where in the cycle is Celly Cellium? Prophase Anaphase Telophase Metaphase
[tex]144 = - 12(x + 5)[/tex]
Solve the expression for x: (17 – 5) (x + 6) = 3x – 12
Question regarding logarithms.
Was it easier or harder to publish things in 1777?How do people publish things now?
Claude spends $315 to rent a car. The car he rents costs $45 per day. He has a coupon for 2 free days. Complete the equation below to find the number of days Cl