bubblesshifting bubblesshifting
  • 23-02-2022
  • Mathematics
contestada

Write down an expression for the total cost of four pencils and two rubbers

Respuesta :

anonymous12353
anonymous12353 anonymous12353
  • 23-02-2022

Answer:

4x + 2y

Step-by-step explanation:

We multiply the price of 1 pencil by 4 to get price of 4 pencils plus the price of 1 rubber times 2.

please mark brainliest

Answer Link

Otras preguntas

Can someone please help me with this question?
Tony bought 8 books about plants and 3 books about fish. He also bought 7 science magazines. Each book cost $6 and each magazine cost $5. How much did Tony spe
Solve for x in the figure below 2x3x135​
A store has apples on sale for $7.00 for 2 pounds. If an apple is approximately 5 ounces, how many apples can you buy for $28.00? Complete the explanation.
Choose the correct singular possessive form. friend
What element or elements of arts were used in this artwork?
Find a ⋅ b. a = , b = 24 16
¿Cómo ubicas el sistema de ecuaciones en sistema de cocoodernadas?
NEED HELP ASAP!!!!!Read the directions to find a buried treasure. 1. At sunrise, go to Fisherman's Cave. Inside the cave, a sunbeam will be shining on the back
Find x - y subtracted from 0.