ashleyathena7218 ashleyathena7218
  • 22-02-2022
  • Mathematics
contestada

6 pounds of candy cost $22.50 what is the cost for 1 pound

Respuesta :

kobayashiakihito0
kobayashiakihito0 kobayashiakihito0
  • 22-02-2022

Answer:

what is the cost for 1 pound?=3.7

Step-by-step explanation:

$22.50÷6=3.7

3.7×6=$22.50

Answer Link

Otras preguntas

True False There is no exact formula an employee should use to determine the number of deductions to take.
If the setting of a story is in a family's living room, which character most closely connects with this setting? Two best friends who are not speaking to each o
Moving company a charges 45$ on arrival and $25 an hour. The final bill was $470. How many hours did the movers work?
2. Do you think the density of the ice affected the melting rate of the ice, or do you think adding the objects affected the melting rates? Be sure to include d
what does plato believe needs to happen to bring peace and harmony to cities and to the human race?
How to write and essay
I need the answer for all of these l don't understand any of this
solve 6x-2y=-12&y=3x+12
How would you apply a holistic approach to the study of technological change?
What a quadratic look like