destinydeswoods0 destinydeswoods0
  • 22-02-2022
  • Mathematics
contestada

Cereal is on sale this week. Is it a better buy to get the 10-ounce box for $1.86 or the 14-ounce box for $2.61?

A. 10-oz. box
B. 14-oz. box

Respuesta :

jamesjessy
jamesjessy jamesjessy
  • 22-02-2022

Answer:

b 14oz .box

Step-by-step explanation:

10 oz cost 1.86

1 oz is .19 cents

14 oz cost 2.61

1 oz is .19 cents

so the for one oz is .19 cents for both of them

so chose 14 oz for 2.61 because it gives you more cereal for the same price per oz

Answer Link

Otras preguntas

Enter the solutions from least to greatest. -2x^2 -9=-107
Does anyone know this? Need it ASAP
Nothing makes sense anymore. is this a fragment
The mid-day meal programme has helped increase __________ and _______ of poor children in school.
when can a substance be called a resources​
In each example, the blosphere is Interacting with another subsystem of Earth. Identify the other subsystem. Marine life adds carbon dioxide to ocean water duri
in a group of 40 people the ratio of men to women
If 3x - 8= -2, find the value of x - 6.
A firm with high operating leverage has:_____. a. high fixed costs in its production process. b. high variable costs in its production process. c. high costs
Indicate which property is illustrated in Step 2. Step 1 12x + 2 + 5x + 1 = (12x + 2) + (5x + 1) Step 2 = 12x + (2 + 5x) + 1 Step 3 = 12x + (5x + 2) + 1 Ste