Lulucare1
Lulucare1 Lulucare1
  • 26-01-2022
  • Mathematics
contestada

a) Pizza Hut charges $15 for a pizza pie and $1.50 for each topping. Write an expression for the total
cost of one pizza and adding n toppings.

Respuesta :

jessnelson1234
jessnelson1234 jessnelson1234
  • 26-01-2022

Answer:

15 + 1.50n = cost of one pizza

Step-by-step explanation:

Hope I helped.

Answer Link

Otras preguntas

What is 'Method acting'? Why would an actor use 'Method acting'?
Wade borrowed $12,500 from his uncle at 4.5% simple interest to use for travel and repaid the loan in 4 years. How much did he pay back?
What do the divisions of the Highway Safety and Motor Vehicles do? Control the total number of roadway drivers Create programs to help reduce insurance costs
how do the nerves work? of the nervous sytem
at what speeds do you criuse down the track of a roller coaster
what is the approximate circumference of the circle A. 12.6 unitsB 25.1 Unit C 39.5 units D. 50.3 units
Find the interval of convergence of the series (6^n (x+6)^n)/ sqrt(n)
The coordinates of rectangle PQRS are P(1,6),Q(1,2),R(9,2) and S(9,6). Show that the diagonals are equal in length.
Is mouth wash considered hazadous
List two types of positive peer pressure and give examples of each. (Site 1)