flipwerk732
flipwerk732 flipwerk732
  • 25-01-2022
  • Mathematics
contestada

4 pounds of apples for $5.49 what is the unit rate

Respuesta :

lyonsz4113
lyonsz4113 lyonsz4113
  • 25-01-2022

Answer:

$1.37

Step-by-step explanation:

4 pounds of apples for $5.49 = 5.49/ 4 = $1.37 per pound

Answer Link

Otras preguntas

327.46 in expanded form
what number has the same value as 14 tens
Explain one way to add 3 digit numbers
Andrew has six fewer coins than Casey. Bob has two more than twice as many coins as Andrew. Altogether, they have 504 coins. How many coins does Bob have?
What's 12p+5pd-3p+6pd
56 less than the quotient of a number and 4 is -52
What is 783 divided by 18
What is the square root of 91, and what is the square root of 38?
Why did the Emancipation Proclamation score big in Europe?
What are some story ideas? What are some boy and girl names? Please answer as soon as possible