twinone20039944
twinone20039944 twinone20039944
  • 25-01-2022
  • Mathematics
contestada

If the price of tuna is $3 per pound, how much would 4.9 pounds of tuna cost?

Respuesta :

cmascolo
cmascolo cmascolo
  • 25-01-2022

Answer:

$14.7

Step-by-step explanation:

3 x 4.9 = 14.7

Answer Link
hartwellrp
hartwellrp hartwellrp
  • 25-01-2022

Answer:

$14.70

Step-by-step explanation:

3 x 4.9 = 14.7 or 14 7/10

Answer Link

Otras preguntas

When should you use pressure point bleeding control
Can someone check if I used ser and estar correctly lol thx
can I get help w math
Which sentence best describes a gaufre? A. C’est un plat sucré. B. C’est une soupe de poisson. C. C’est une soupe de poulet. D. C’est un plat bouilli.
When would the government be allowed to limit what people say? A. the government may prevent individuals from engaging in "hate speech" B. the government may
Sue and Tony both have 18 sweets. Sue gives Tony x sweets. Sue eats 5 of her sweets. Tony then eats half of his sweets. Write expressions for the sweets Sue and
What is the solutions to the equation?
You are pushing a heavy box across a rough floor. when you are initially pushing the box and it is accelerating, (a) you exert a force on the box, but the box d
The perimeter of a triangle is 71 cm. The longest side is 7 cm less than the sum of the other two sides twice the shortest side is 8 cm less than the longest si
simplify 1/4 + 4(1/2 - 3/4) ^2