makaylayunt37 makaylayunt37
  • 25-01-2022
  • Mathematics
contestada

Solve With Elimination:

the cost of 12 bananas and 7 apples is $5.36, 8 bananas and 5 apples cost $3.68. Find the cost of each fruit

Respuesta :

aaliyahwilliams42016
aaliyahwilliams42016 aaliyahwilliams42016
  • 27-01-2022

Answer:

Apple's are 32 cents and banana's are 26 cents.

Answer Link

Otras preguntas

There are 18 cans of peas in a case. Each can of peas is 12 ounces. If a case of peas costs $14.22, what is the unit price per can of peas? a. $0.07 b. $0.08 c.
Which explains why the Constitution gave Congress the power to create a system of federal courts? The Constitution wanted Congress to share power with the judic
The scale on the map says that 1.5 cm represents 40 miles. On the map the measurement between Nashville, TN and Atlanta, GA is 12 cm. Which proportion could be
which graph represents the solution set of y=x^2-4 and x+y+2=0
help me plz 5 question and i got 15 mins to get done
how to work out volume
which is a complete sentence? a. climb up that tree. b. but shortly after the concert. c. rather than race home by noon. d. before we left for sweden.
What is halfway between 2.4 and 2.5
Find the difference (6ab+4a-3) - (2ab-4)
What is the maximum possible value of 13.7