myholmes14 myholmes14
  • 25-01-2022
  • Mathematics
contestada

In ratio form how much would one cupcake cost if 8 cupcakes cost 12 dollars

Respuesta :

amelianpalmer721 amelianpalmer721
  • 25-01-2022

Answer:

8:12 or 8 to 12

Step-by-step explanation:

You have to know that a ratio is a fraction so you say 8 over 12

Answer Link

Otras preguntas

Explain the significance of the equation y = 50x + 20 which represents the hourly cost of a car repair.
Write an equation for the line representing each of the following situations.A driving range charges $10 per bucket of golf balls.Car rental agency charges $100
Please help propagate 1. a stream 2. to support 3. a mockery 4. to flourish
Find the equation of the circle passing through the origin and with the center (3,5) The answer should be written in the form (x-h) squared + (y-h)squared = rad
find the vertex of the parabola y= x^2-2x-1 vertex (?,?)
find the rational number halfway between 5/16 and 7/8
Please help propagate 1. a stream 2. to support 3. a mockery 4. to flourish
Find the equation of the circle passing through the origin and with the center (3,5) The answer should be written in the form (x-h) squared + (y-h)squared = rad
factor completely 16x^2 + 24x + 9
Which of the following is equivalent to 6x 2 + x - 12 ? A. (2x + 3)(3x - 4) B. (2x - 3)(3x - 4) C. (2x + 3)(3x + 4) D. (6x + 3)(x - 12) E. (x + 3)(2x - 12) Plea