conniejvallandingham conniejvallandingham
  • 24-01-2022
  • Mathematics
contestada

Three friends decide to take a surfing lesson. Each person has to pay for the cost of the lesson. They must also pay a $15 equipment rental fee. If their total bill is $120. how much does just the lesson cost for each person?

Respuesta :

jennahelplol jennahelplol
  • 24-01-2022
ANSWER $25 a lesson
15 x 3 (friends) = 45
120 - 45 (equipment rental fee) = 75
75 divided by 3 (friends) = 25
Answer Link

Otras preguntas

A parallelogram has two side lengths of 5 units. Three of its sides have equations y = 0, y = 2, y = 2x. Find the equation of the fourth side.
How did Philip II view the religious rights of Protestant citizens in his empire
Which of the following is missing in the explicit formula for the compound interest geometric sequence below?
Someone help me out pleas s
The graph of f(x)=|x| is reflected over the y-axis and horizontally compressed by a factor of 1/9. Write a formula for function g(x)
How does writers use characterization in a story
What data helps provide support for the Plate Tectonic theory? detailed research of the ocean floor shape of the continental coastlines matching up together lav
How to do you solve c/3=30/5
What are special power of thanatos?
Factorise:b+√b-12An easy one.​