Heather11123
Heather11123 Heather11123
  • 23-01-2022
  • Mathematics
contestada

One bunch of grapes costs $2.
How many bunches
can you buy for $28?

Respuesta :

kayla71807
kayla71807 kayla71807
  • 23-01-2022

Answer:

14 bunches

Step-by-step explanation:

Make a proportion:

[tex]\frac{1 bunch}{2 dollars} = \frac{x bunches}{28 dollars} [/tex]

Cross multiply

28 = 2x

Simplfy

x=14 bunches

Answer Link
aliciauamunika aliciauamunika
  • 23-01-2022

Answer:

14

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

what is the square root of -99
A 3-sided polygon that contains a 90° angle is called: Question 3 options: A) Pythagorean theorem B) hypotenuse C) right triangle D) Legs
Someone help me with this I will make you brain
Please help! It’s for geometry and I don’t understand
You have a new goal of saving at least $4,500 over the course of the next year. You already have $900 saved. By how much would you need to increase your monthly
Simplify each expression 1/2+(-1/4)= -10.28+ (-5.34)= -6/10 + 3/4= 56.27+-13.16= 4/5+3.5+12.4
Someone plz help me :(
How high can Ron lift a feather with his magic?
put the life cycle of an erythrocyte in order, beginning with their formation in red bone marrow.
Why is the expectation of privacy in a vehicle lower than in our home?