kkmebabs42
kkmebabs42 kkmebabs42
  • 22-01-2022
  • Mathematics
contestada

Which unit price is lower, $4.50 per half pint or $44 per gallon

Respuesta :

jen4755 jen4755
  • 22-01-2022

Answer:

$44

Step-by-step explanation:

There are 8 pints in a gallon, so 16 half pints = 1 gallon

4.5 * 16 = $72  

$44 per gallon is much cheaper

Answer Link
rebeccaxomeara
rebeccaxomeara rebeccaxomeara
  • 22-01-2022
The gallon is cheaper as there is 8 pints in a gallon. 16x4.50= 72€
Answer Link

Otras preguntas

Whitch geographic feature aided industrialization in great Britain
Write and solve the question to determine the value of x
what would you say about slavery if it ever happened again
write an inequality for the given graph.
the fall of the Byzantine Empire to the Ottoman Turks caused Spain and Portugal to
Geoff planted dahlias in his garden . Dahlias have bulbs that divide and reproduce underground in the first yr. Geoff garden produced 4 bulbs . In the second
In the 1890s, the United States began pursuing plans to build a canal in?
Preliminary evidence suggests that those who unconsciously identify as homosexual'but who consciously identify as straight'report more negative attitudes toward
Never mind mis-catagorized
solve x^2 - 6x + 63 = 0 in a + bi form