Which is the least expensive per ounce?

a 16-ounce can of pecans for $15.20

an 8-ounce can ofmcashews for $5.60

a 32-ounce can of almonds for $20.48

a 24-ounce can of hazelnuts for $13.20

Respuesta :

Answer: the 16 ounce can of pecans are the least expensive per ounce.

Step-by-step explanation:

16/ 15.20 = 1.05

8/ 5.60 = 1.43

32/20.48 = 1.56

24/13.20= 1.82