olivia2889 olivia2889
  • 25-12-2021
  • Mathematics
contestada

Apple + Orange = $20
Apple is twice the price of the orange
How much does the apple cost?

Respuesta :

sshakhinabonu sshakhinabonu
  • 25-12-2021
It costs 40 dollars bcz twhce the number of 20 is 40 its like multiple by 2
Answer Link

Otras preguntas

What might prompt people to become angry or frustrated enough to take action against their leaders or their government? Think of examples from history or movies
If 21 mL of gas is subjected to a temperature change from 10.0°C to 120°C and a pressure change from 1.0 atm to 15 atm, the new volume is: (Be sure to use the c
PLEASE HELP! Given: AG and BH , transversal CF ∠ADE and _______ are corresponding
Which pair of equations represents two perpendicular lines? A. y=-7/8x+3 and -7y=-8x B. 8y=3x+40 and y=8/2x-1 C. 5y=15-2x and 2/5x-4=y D. y=9x+3 and y=9x-1/3
Julie rides her bike during summer. In June, she rode her bike 104.78 miles. In July, she rode 129.53 miles. In august ,she rode 61.05 miles. Which three statem
The population of the world was 7.1 billion in 2013, and the observed relative growth rate was 1.1% per year. A) Estimate how long it takes the population to do
What are the drawbacks of direct democracy?
greatest common factor 4x^2 + x^5
After World War II, the Philippines was granted its independence by which nation? Spain the United States Japan China
exsplan how to multiply and divide fractions.