bigsisTJ2 bigsisTJ2
  • 23-12-2021
  • Mathematics
contestada

Heather bought 7 cases of water for $38.50. How much did each case cost?

Respuesta :

Gillruss
Gillruss Gillruss
  • 23-12-2021

38.50/7 = $5.50 for each cases of water Heather bought.

Answer Link
altavistard
altavistard altavistard
  • 23-12-2021

Answer:

$5.50 / case

Step-by-step explanation:

Here we're finding the 'unit cost' $38.50 / (7 cases) = $5.50 / case

Answer Link

Otras preguntas

The ocean floor is covered with thick layers of _____,______, and ________.
Funding for campaigns can come directly from all of the following EXCEPT
Which subatomic particles are arranged in various energy levels or orbitals?
a pool with 8,000L of water holds how many kl of water
The NAACP lawsuits challenging "separate by equal" schooling reached the Supreme Court in 1952 and were grouped under the title Brown V. Board of Education What
Read the sentence, then answer the question. The _________ of her generous donation allowed the children's reading program to continue. What word will BEST comp
________________ is a printmaking technique from the beginning of the 18th Century used for the reproduction of red or brown chalk drawings.
(393,393,400,458,482,491,496,507,509,511) Which two measures of these data best describes the typical number of books that were returned to the library each wee
what did shakespeare add to his plays to create conflict between characters and situations?
What is 1/2 of 1/5? Please and thank you