mariahhalajko mariahhalajko
  • 23-11-2021
  • Mathematics
contestada

If 4 gallons of milk cost $16.24, how much would 7 gallon of milk cost

Respuesta :

SenorMathWiz
SenorMathWiz SenorMathWiz
  • 23-11-2021

Answer:

$28.42

Step-by-step explanation:

First let's calculate the cost per gallon.

We can do this by simply dividing the cost of 4 gallons by 4

1 gallon of milk cost 16.24/4 = 4.06

We want to find the cost of 7 gallons.

We can easily do this by multiplying the cost of one gallon by 7

7 gallons of milk cost 7 * 4.06 = $28.42

Answer Link

Otras preguntas

A group of numbers, symbols, and operators is known as a(n) ______. a. expression b. value c. array d. term
Which word is the subject in the sentence My best friend's birthday is today?
Multiply 3 times of 5 feet 1 inch
How to solve 2.5h - 15 = 4h
What was a main purpose of monasteries built by the Catholic Church?
There are 45 employees who each put in 97 hours on a project. What are the total number of hours worked on the project? a. 4,365 b. 4,265 c. 4,255 d. 4,355
Which expressions are equivalent to the one below? Check all that apply. 9^x a. 9 * 9^(x 1) b. (36/4)^x c. 36^x/4 d. 9 * 9 ^(x-1) e. 36^x/4^x f. x^5
Choose the adjective that best describes the italicized word. The car chugged and wheezed to the stop light, where it finally quit. battered compact polished br
12+2=26 13+3=52 14+4=60 15+5=?
Which of the following would be the most reliable source to consult when creating a healthy weight loss plan? a. A how-to article in a fitness magazine b. A s